Daty śmierci nie można przewidzieć, tym samym odejście bliskiej osoby, często wiąże się z bezradnością i dodatkowym stresem. W zakładzie pogrzebowym Zieleń w Pruszczu Gdańskim wiemy, że osobom niezwiązanym z branżą pogrzebową, trudno jest odnaleźć się w formalnościach pogrzebowych. Dlatego zawsze pomagamy rodzinom i odpowiadamy na wszystkie pytania. Aby jeszcze bardziej rozjaśnić naszym klientom kwestie związane z organizacją pogrzebu, przygotowaliśmy poradnik pogrzebowy. 

Śmierć w domu 

Jeśli do śmierci doszło w domu, należy wezwać lekarza rodzinnego lub lekarza z Nocnej i Świątecznej Opieki Lekarskiej. Tylko lekarz może wystawić kartę zgonu. Dokument ten pozwala firmie pogrzebowej zorganizować eksportację ciała do chłodni. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że firma realizująca transport, nie musi być docelowo zakładem, który zorganizuje pogrzeb. Po uzyskaniu karty zgonu należy uzyskać w Urzędzie Stanu Cywilnego akt zgonu. Jeśli z przyczyn osobistych krewny Zmarłego samodzielnie nie może wykonać tego zadania, pracownik zakładu pogrzebowego Zieleń w Pruszczu Gdańskim może przejąć tę czynność i w imieniu klienta załatwić wszelkie formalności urzędowe. Po uzyskaniu tego dokumentu można spokojnie rozpocząć przygotowania do uroczystości pogrzebowych. 

Śmierć w szpitalu 

Jeśli do śmierci doszło w szpitalu lub hospicjum, lekarz dyżurujący wystawia kartę zgonu, a następnie informuje o śmierci krewnego Zmarłego. W takiej sytuacji nie ma konieczności eksportacji ciała do chłodni, gdyż szpitale dysponują własnym pomieszczeniem chłodniczym. W tej sytuacji należy odebrać kartę zgonu i udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie urzędnik wystawi akt zgonu. Z tym dokumentem można rozpocząć przygotowanie do uroczystości pogrzebowej w zakładzie pogrzebowym Zieleń w Pruszczu Gdańskim. Podobnie jak w przypadku śmierci w domu, krewni Zmarłego mogą powierzyć kwestie urzędowe pracownikom zakładu Zieleń. 

Śmierć w wyniku przyczyn nienaturalnych 

Jeśli do śmierci doszło z przyczyn nienaturalnych, powiadomiona zostaje przez policję lub pogotowie ratunkowe prokuratura. Ciało zostanie przewiezione przez współpracujący z prokuraturą zakład pogrzebowy do zakładu Medycyny Sądowej. Tam wykonane zostaną badania mające na celu wskazanie przyczyny zgonu. Po wykonaniu tych czynności rodzina może wnioskować o pozwolenie na wydanie ciała, które następnie zostanie przewiezione do zakładowej chłodni. W zakładzie pogrzebowym Zieleń w Pruszczu Gdańskim pomożemy we wszystkich formalnościach. 

Zapraszamy do kontaktu!